بهترین درمان دیسک کمر
درمان غير جراحي ديسك کمر
لينک دوستان

روشهای جدید در کنترل درد زونا

 

شاید بسیاری از ما در دوران کودکی به بیماری آبله مرغان مبتلا شده باشیم .یک بیماری ساده ویروسی که از طریق ملتحمه چشم یا تنفس انتقال یافته و با علائمی مانند تب، بیحالی و بی اشتهایی تظاهر می یابد . بیماری با ایجاد ویزیکولهای پوستی ادامه یافته که بتدریج در طول یک هفته بهبود می یابند.

عامل ایجاد کننده آبله مرغان که ویروس واریسلا زوستر میباشد با بهبود این بیماری از بین نمیرود بلکه در سیستم عصبی بدن به حالت نهفته باقی میماند.

 در شرایطی که ایمنی بدن ضعیف میشود خصوصا در افراد مسن این ویروس مجددا شروع به فعالیت نموده واین بار به شکل دیگری تظاهر می یابد که بیماری زونا نامیده می شود.

زونا بصورت ضایعات پوستی دردناک در مناطق قفسه سینه ،کمر یا در سر وصورت ایجاد میشود که میتواند با خارش سوزش همراه شده و حتی در موارد شدید در منطقه درگیر لمس سطحی پوست هم با درد شدید همراه باشد. در اکثر بیماران درد با بهبودی علائم پوستی بتدریج بهبود می یابد ولی در بعضی از بیماران درد پس از بهبودی ضایعات پوستی باقی میماند که به آن نورالژی گفته میشود.

نورالژی پس از زونا یکی از وحشتناکترین درد های تجربه شده توسط انسان است که عمدتا در افراد مسن ایجاد میشود.

شیوع این درد در 10 تا 20 درصد کل بیماران مبتلا به زونا گزارش شده و در سن بالای 60 سال تا 50 درصد بیماران مبتلا به زونا دچار درد نورالژی میگردند. درد پس از زونا شایعترین درد ناتوان کننده در افراد مسن میباشد. شدت درد میتواند  به اندازهای باشد که حتی تماس لباس با پوست غیر قابل تحمل باشد. استفاده از داروهای ضد ویروس مانند آسیکلویر و فامسیکلویر در کنترل بیماری و  درد در مرحله حاد زونا موثر میباشند ولی بر درد پس از زونا تاثیر کمی دارند. استفاده از آرامبخشها ، داروهای ضد تشنج و ضد افسردگی درمان دارویی مرسوم در کنترل این دردها بوده اند که در بسیاری از موارد تاثیر چندانی ندارند. 

 پیشرفتها در زمینه کنترل ودرمان درد انجام روش جدیدی بنام بلوکهای سمپاتیک را در درمان درد زونا مطرح ساخته است که می تواند  بعنوان یک روش موثر و کم عارضه در کنترل درد در مرحله حاد بیماری و پس از وقوع نورالژی بکار روند.

این بلوکها بصورت عملهای بسته و در اتاق عمل بدون نیاز به بیهوشی و با بی حسی موضعی انجام میشوند. بر اساس محل بروز ضایعات پوستی و درد زنجیره سمپاتیک میتواند در نقاط مختلف تحت عمل اینترونشنال قرار گیرد. این کار در دردهای سر وصورت بر روی گانگلیون ستارهای واقع در گردن در دردهای شانه دستها و قفسه سینه بر روی زنجیره سمپاتیک سینه ای و در ناحیه شکم و پاها میتواند با بلوک زنجیره سمپاتیک کمری انجام شود. انجام بلوک با تزریق داروهای مهار کننده و در موارد مقاوم با استفاده از امواج رادیوفرکونسی  انجام میشود.

 حین انجام این عملها در اتاق عمل محل انجام کار در داخل بدن توسط فلوروسکوپ مشاهده میگردد تا کار با دقت انجام شده و از عوارض جلوگیری شود.

 انجام بلوکهای سمپاتیک میتواند در مرحله حاد بیماری سبب بهبود سریع درد و جلوگیری از آسیب عصبی شود . در مرحله مزمن که نورالژی سبب درد مقاوم گردیده استفاده از این روش سبب بهبود درد و کاهش نیاز به مصرف داروها میشود. در بعضی از بیماران تکرار این روش جهت درمان کامل درد ضرورت دارد. در موارد بسیار شدید در بیمارانی که درد با روشهای ذکر شده قابل درمان نیست استفاده از پمپهای کاشتنی داخل نخاع درد را قابل درمان میسازد . این کار در معدودی از بیماران مورد نیاز میباشد.

پیشرفتها در زمینه درمان درد در رشته فوق تخصصی درد امکان درمان دردهایی را که تا چندی پیش بعنوان دردهای لاعلاج شمرده میشدند را به ما داده است.    

دکتر مجید حیدریان    فوق تخصص درد


برچسب‌ها: درد زونا , رادیوفرکونسی , دکتر حیدریان , کلینیک درد , آدرس مطب دکتر حیدریاندكتر مجيد حيدريان -فوق تخصص درد

آدرس : تهران - ميدان هروي - بلوار گلزار (پناهي نيا) - نبش کوچه پنجم - برج گلزار-طبقه چهارم -واحد 16 - 

کلينيک مرکزي درد (روزهاي زوج)

dr heidarian clinik markazi


(پنج شنبه ها و جمعه های آخر هر ماه) 

کیش - لوپ دیدار - بیمارستان ايرانيان کیشdr heidarian markaz shafagh

براي درمان کمردرد مقالات زير را حتما بخوانيد

فوق تخصص درد و درمان دیسک کمر

جراحی بسته دیسک کمر چیست؟

آیا تن به جراحی دیسک کمر بدهم ؟

خطرات جراحی باز دیسک کمر

درمان كمر درد بدون جراحي
مشاهده فیلم های آموزشی 


مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر مجید حیدریان 

 

 

 

[ جمعه ۱۳۹۰/۱۰/۳۰ ] [ 22:28 ] [ فوق تخصص درد-دكتر مجيدحيدريان ]
درباره وبلاگ

به نام يكتا خالق هستي
اين وبلاگ جهت معرفي رشته فوق تخصصي درد وروشهاي نوين درمان غير جراحي ديسك وستون فقرات وبيماريهاي اسكلتي وعضلاني ايجاد شده است.

دكتر مجيد حيدريان -فوق تخصص درد

آدرس : تهران - میدان هروی - بلوار گلزار (پناهی نیا) - نبش کوچه پنجم - برج گلزار-طبقه چهارم -واحد 16 - کلینیک مرکزی درد (روزهای زوج)
تلفن 22971015 -22971233

( سه شنبه ها)
میدان فاطمی میدان گلها- خیابان جهان آرا -انتهای خیابان 23 -پلاک 73-مرکز جراحی شفق تلفن 88002306-88029900
همراه :09133113883
موضوعات وب
امکانات وب
Real Time Web Analytics
Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت